Növényi olajok, vajak

NÖVÉNYI OLAJOK, ZSÍROK

A növényi olajok biokémiai felépítése nagyon hasonlít a bőr zsíranyagaihoz, a növények olajtartalmú magjából, terméséből állítják elő. Kiválóan tisztítanak, a bőr kiszárítása nélkül távolítják el a szennyeződéseket, a bőrön közvetlenül alkalmazva sem okoznak irritációt.  A növényi olajok nem párolognak el, viszont avasodásra hajlamosak.

A növényi olajok nagyon sokféle bőr és hajápolási célra alkalmasak. Különlegességnek számítanak az olajok között a csírákból készült olajok, amiknek kiemelkedően magas az antioxidáns tartalmuk.

A zsiradékok közös tulajdonsága, hogy  segítségükkel könnyedén, a bőr kiszárítása nélkül eltávolíthatók a különféle szennyeződések. A szobahőmérsékleten többnyire szilárd növényi olajok, zsírok - mint például a shea vaj, a kókuszzsír, a kakaóvaj, a sűrűn folyós ricinusolaj és a jojobaolaj - lassan szívódnak fel a bőrbe, így megfelelő védelmet nyújtanak a  bőrnek, mivel védőréteget alkotnak a bőrön, s meggátolják a hideg, a szél és a száraz levegő vízelvonó hatását.

Egyes növényi olajok bizonyos mértékig az UV-sugarak káros hatásaitól is megvédik a bőrt. Azok az olajok, amelyek 50%-nál nagyobb mennyiségben tartalmaznak telítetlen zsírsavakat, zömében remek masszázsolaj összetevők.

 


ARGÁNOLAJ

(Argania Spinosa kernel oil)

Az argánfa egy fásszárú növényfaj, amely természetes körülmények között csak Északnyugat-Afrikában fordul elő. Elterjedési területe főként  Marokkóban van, de kisebb részben átnyúlik Algériába is. Termései 2-4 centiméter hosszúak és 1,5-3 centiméter szélesek, a gyümölcsök héja keserű, terméshúsa édeskés illatú, és bár a kecskék kedvelt csemegéje, de az ember számára kellemetlen ízű, élvezhetetlen. A gyümölcsök belsejében igen kemény csontár található, melynek súlya az egész termés negyedét is meghaladhatja. A csontáron belül 1(-3) mag található, melyek igen gazdag olajtartalmúak, mi a belőlük kinyerhető argánolajat használjuk fel, amely kozmetikai szempontból különösen értékes . Marokkó egyes területein az argánfa termését ugyanúgy hasznosítják, mint az olajbogyót: hasznosítják a faanyagát, a magjából kisajtolt olajat - étkezési, gyógyászati, kozmetikai célra, sőt még üzemanyagként is -, a gyümölcshúst pedig állatok takarmányához adják.

Az olaj átlagosan mintegy 80 százalékban tartalmaz telítetlen zsírsavakat és jobban ellenáll az oxidációnak, mint az olíva olaj. Kozmetikai és gyógyászati célra a pirítás nélküli préselt olajat használjuk.

Az argánolaj értékes fitoszterolokban, karotinoidban, E-vitaminban és antioxidánsokban gazdag olaj, amelynek köszönhetően hatékonyan ellensúlyozza a bőrt érő szennyeződések, káros kemikáliák oxidatív hatását. Figyelemreméltó tulajdonságokkal rendelkezik, a sejtanyagcsere fokozásán keresztül jelentős szerepet játszik a sejtmegújító, regeneráló folyamatokban. Tápláló hatású, gátolja a bőr élettani öregedését, fiatalosabb és simább kinézetet kölcsönöz a bőrnek. Bőrszerkezet-javító hatásával visszaállítja a bőr feszességét és tónusát, fenntartja a bőr lipid rétegének egyensúlyát. Minden bőrre kiválóan alkalmazható, de linolsav tartalmának köszönhetően kifejezetten alkalmas az érzékeny, neurodermitiszes bőr ápolására. Segít a striák, terhességi csíkok megjelenésének megelőzésében vagy enyhítésében. Hajápolóként fantasztikus hatással van a száraz, sérült, fakó, élettelen vagy festett hajra, kézápolásban a törékeny vagy sérült körmökre, száraz kézre. Könnyen és mélyen felszívódik a bőrben, ezért krémekben tartós tápláló összetevő.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

masszázsolajok

kézkrémek

fürdőolajok

arcmaszkok

ARGÁNOLAJ

 


FÜGEKAKTUSZOLAJ

(Opuntia Ficus-indica Flower extract)

A fügekaktusz természetes élőhelye Észak-Amerika déli részétől a Tűzföldig terjedt – főleg a sivatagos-félsivatagos, illetve magashegyi tájakon,  számos fajukat ültetvényeken termesztették a rajtuk élősködő bíbortetű tenyésztéséhez. Húsos narancssárgás-vöröses élénk színű gyümölcse ehető és sok tápláló anyagot tartalmaz. Magjának olaja az egyik legdrágább kozmetikai olaj a világon. Magas esszenciális zsírsavtartalmú, főleg linolsavban és E vitaminban gazdag ( alfa-, béta-, gamma és delta-tokoferol egyaránt). Jótékony hatásai közt kiemelendő bőrfeszesítő, revitalizáló és öregedésgátló tulajdonsága. Csökkenti a szem alatti karikákat. Kiváló sérült, száraz hajra, valamint törékeny, megviselt körmökre is. Virágjából macerátumot állítanak elő. Olajba áztatják a virágokat, amely áztatás során az értékes tápanyagok kiáznak, és ezáltal az olaj hatóanyag tartalmát növelik meg. Nyilvánvaló, hogy a macerátum tápanyagtartalma alul marad a mag olajához képest, de még így is rendkívül magas. A bőrön lassabban szívódik fel, de nem hagy túl zsíros érzetet, enyhén komedogén hatású.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

arckrémek

FÜGEKAKTUSZOLAJ

 

KAKAÓVAJ

(Theobroma Cacao seed butter)

Bár a kakaó fa Dél-Amerika esőerdőiből, főként az Amazonas és Orinoco vízrendszerének ártereiről származik, a világ jelenlegi kakaó termelésének legnagyobb része Afrikában van. Már a maja birodalomban is ismerték és később az 1400-as években a mai  Mexikó területén művelési szinten foglalkoztak a kakaó cserjékkel, a kakaó bab pedig értékcikknek számított, fizetőeszközként és szertartások kellékeként egyaránt használták.

Kutatások bizonyítják, hogy a kakaó, a tea, a vörösbor és a kávé egyaránt dúskál a polifenolokban, vagyis azokban a vegyületekben, amelyek antioxidáns hatással vannak a szervezetre - lekötik a sejtek öregedését gyorsító szabadgyököket. Így rendkívül jótékony hatással bírnak az immunrendszerre és nagyágyúk a daganatos betegségek elleni harcban.

A kakaó port elsősorban természetes színezőanyagként tesszük termékeinkbe, míg a kakaóvaj kiváló hidratáló és bőrpuhító tulajdonsága miatt számos termékünk összetevője.

A kakaó babból nyert vaj az egyik legstabilabb, legtöményebb, ehető természetes növényi zsiradék, kiváló tápláló és bőrlágyító hatást ad a kozmetikai készítményeknek. Az előállítás során a kakaó szemeket ledarálják és kipréselik; az így nyert vajat szín halványítás és enyhe szagtalanítás céljából mechanikus eljárással megszűrik. Sárgás színű, viaszszerű anyag, fénytől védve nem avasodik. Könnyen kenhető, test hőmérsékleten megolvad, vízzel könnyen elkeverhető. A kakaóvaj rendkívül hatékonyan és mélyen hidratálja, puhítja, rugalmassá teszi a bőrt. Gátolja a nedvesség eltávozását, segíti a hidrolipid réteg regenerálódását. Megerősíti a bőr saját védőgátját, megelőzve a kiszáradást, továbbá a benne lévő  zsírsavak táplálják a bőrt és megvédik a káros környezeti hatásoktól. Használatával megelőzhető a terhességi csíkok kialakulása, mivel javítja a  bőr rugalmasságát és tónusát. Hozzájárul a természetes és egyenletes barnuláshoz.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

deostiftek

illatosított sheavajak

ajakbalzsamok

fürdőkozmetikumok

babaápolók

arckrémek

kézkrémek

habtestápolók

szőrtelenítés utáni krémek                                                                              

KAKAÓVAJ

 

MONOÏ DE TAHITI OLAJ

(Gardenia Tahitensis flower oil)

A Monoï Francia Polinézia területén, tradicionális módon Tiaré virágból (Tahitian Gardenia) és kókuszolajból szigorú szabályok szerint készült olaj. Francia Polinézia Franciaország tengerentúli területe, amely a Csendes-óceánban található öt földrajzi szigetcsoportot foglal magában. Legismertebb szigete Tahiti. A tiaré virág Tahiti nemzeti virága. A kis fehér, csillag alakú virág bokrokon nő és  egész évben virágzik. A tiarét virágait még virágzás előtt leszedik és kókuszolajban áztatják, így kivonva a virágban található különböző anyagokat, amely a jellegzetes bőrlágyító és hidratáló tulajdonságú, és érzékies, egzotikus  illatú Monoï de Tahiti olajat eredményezi.

Bár a polinéziai bennszülöttek már több, mint kétezer éve készítik belőle a szent olajnak nevezett Monoï de Tahiti olajat, de a tiaré virág kiemelt szerepet játszik a mindennapi polinéz életben születésüktől  egészen a halálukig. A hagyományos orvoslásban a virág különböző - megfázást, fejfájást és a napégést enyhítő - készítmények alkotóeleme. Az üdvözlő gesztusként turistáknak készülő virágfüzérek , szintén a tiaréból készülnek, míg a walaine (polinéz nők) általában egy fül mögött viselik őket. A polinéz szigetvilág első európai felfedezői - köztük James Cook kapitány - feljegyezték, hogy a bennszülöttek gyógyításra, bőrápolásra, és vallási célokra is használják. Az olajjal az újszülöttek testét bekenték, hogy megakadályozzák a kiszáradást a forró éghajlaton. Amikor pedig valaki meghalt, a testét szintén Monoï olajjal balzsamozták be, hogy így segítsék útját a túlvilágon. A vallási rítusokban is fontos szerepe volt: a maori papok a szertartások közben ezzel dörzsölték be a szent tárgyakat, és tisztították meg az isteneknek felajánlott áldozatot. A maori hajósok Monoï de Tahiti olajjal védték testüket a hideg, kemény szelektől és a sós víztől. Még ma is sok búvár használja ugyanezen célból az olajat merülés előtt.

Monoï de Tahiti olaj önmagában is széleskörűen felhasználható, így például alkalmazható parfüm helyett, úszás előtt alkalmazva megvédi a bőrt a víz szárító hatásától, fürdővízhez adva illatával segíti a relaxációt, miközben hidratálja a bőrt, segít csökkenteni a napégette bőr fájdalmait. Kiválóan alkalmazható masszázsolajként, enyhíti a bőrkiütéseket, rovarcsípések okozta viszketést és pozitív hatással van az ekécma és a pikkelysömör tüneteire is. Hajmosás előtti pakolásként alkalmazva, segít regenerálni a hajszálakat, egészséges csillogást biztosít a hajnak.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

fürdőkozmetikumok

testápolók

MONOÏ DE TAHITI OLAJ

RICINUSOLAJ

(Ricinus Communis seed oil)

A ricinus Afrikából származó gyógy- és dísznövény. de a mérsékelt övezetben, így Magyarországon is elterjedt. Gyors növekedésű,  eredeti élőhelyén 10-12 méter magasságot is elérő évelő, Magyarországon csak egyéves lágy szárú növény. Szára hengeres, üreges, tejnedvet nem tartalmaz. Hosszú nyelű levelei  a mélyzöld különböző árnyalataiban pompáznak, néha vöröses vagy lilás beütéssel. A termés három részre hasadó toktermés, amelyet száraz tüskék borítanak. A termésben található sötétbarna magok szürkésfehéren erezettek, méretük babszemnyi és olajban gazdag. A népi gyógyászat közismert hashajtója, ezen felül fájdalomcsillapításra, izomlazításra, viszketésre egyaránt használható.

A magokból az olajat hideg sajtolással állítják elő, amely tiszta sárgás színű, sűrűn folyó, nagy viszkozitású, zsírsavakban gazdag folyadék. Gyakran használjuk krémekben, szappanokban, hajkészítményekben hordozó anyagként, mivel állaga ideális összetevővé teszi. Jellemző szagú, nem száradó olaj. Állás közben szaga erősödik. Lassú felszívódású, zsíros érzetet hagy, de nem komedogén.

A ricinusolaj haj-, szempilla- valamint szemöldökregeneráló és erősítő tulajdonságai közismertek, serkenti ezek növekedését. Bőrpuhító hatása miatt kiváló a lábápolásban. Rengeteg E-vitamin van benne, így gyulladásgátló és antibakteriális hatása is említést érdemel. Eredeti természetes szerkezetének köszönhetően a smink készítményekben ideális diszperziós alapot alkot a színezőanyagok számára.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

hajápolók

testápolók

RICINUSOLAJ

SZŐLŐMAGOLAJ

(Vitis Vinifera seed oil)

A szőlőmagolaj  könnyű felszívódású, bőrregeneráló és szerkezetjavító hatású olaj. Lágyítja, táplálja a bőrt és a hajat egyaránt. Bár a szőlő gyümölcse, illetve a levele is egészséges és finom, legértékesebb része mégis a szőlőmag. Ebben koncentrálódnak az olyan fontos összetevők, mint az E-vitamin vagy a sejtek egészséges működéséhez elengedhetetlen linolénsav.  A szőlőmagból hideg sajtolással nyerik ki a zöldes-sárga színű, alacsony sűrűségű olajat.

A szőlőmagból kinyert olaj fenolos vegyületekben gazdag, minden típusú arcbőr ápolására alkalmas. Regeneráló, szerkezet-javító hatása segít fenntartani a bőr hidratáltságát és megelőzni a korai öregedését, hatásos ellenfel a szabadgyököknek.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

kézkrémek

SZŐLŐMAGOLAJ


AVOKÁDÓ OLAJ

(Persea Gratissima oil)

Az avokádó terméséből előállított zöldessárga színű olaj, amely olyan értékes bioaktív anyagokat tartalmaz, mint fitoszterol, lecitin. Különösen sok benne az E-vitamin, de tartalmaz A-, B-, C- és D-vitamint is. Nehezen avasodik, jól kenhető, folyékony olaj, amely a bőrbe kiválóan beszívódik, nem komedogén. Illata jellegzetes, ezért elsősorban az illatmentes változatát használjuk. A finomított olaj hasonló értékes vitaminokkal és összetevőkkel rendelkezik, ám illata semleges így kozmetikumainknak az illatát nem befolyásolja. A szagtalanítás nem vegyi anyagokkal történik, hanem vákuum-vízgőz desztillációval.

Az avokádó olaj különösen jó hatással van a száraz bőrre, hidratálja és puhítja azt. Rendkívüli tápláló és ápoló hatása a bőrszövetben kifejtett vízmegkötő képességének az eredménye. Összetételének köszönhetően a bőrben növeli a természetes oldható kollagén mennyiségét, amely simává és rugalmassá teszi a bőrt, megőrzi annak fiatalságát. Igen sokoldalúan használható olaj, még a hegek gyógyulására is kedvező hatást gyakorol gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása révén. Rendkívül tápláló, ezért nagyon jót tesz a vitaminhiányos, száraz, dehidratált és érett bőrnek. Bázisolajok mellé tesszük (mandula, földimogyoró, szőlőmag) azok hatásainak kiegészítésére, felerősítésére. Természetes fényvédő.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

babaápolók

hajvégápolók

kézkrémek

fürdőolajok

arcmaszkok

AVOKÁDÓ OLAJ

 

GÖRÖGDINNYEMAG OLAJ

(Citrullus Vulgaris seed oil)

A görögdinnyemag olajat a görögdinnye napon szárított magjaiból, sajtolással, majd finomítással nyerik ki. Átlátszó sárgás színű, jellegzetes enyhe illattal rendelkezik. Rendkívül könnyű szerkezetű száraz olaj, amely igen gyorsan beszívódik a bőrbe, nem tömíti el a pórusokat és kiváló hidratáló hatású. A görögdinnyemag olajat az általa tartalmazott egyszeresen és többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak (F vitamin, omega-6, omega-9) teszik értékessé. Segít abban, hogy a bőr puha és feszes maradjon, valamint megakadályozza a pattanások kialakulását.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

arckrémek

GÖRÖGDINNYEMAG OLAJ

KÓKUSZOLAJ

(Cocos Nucifera oil)

A kókuszpálma a pálmafélék családjába tartozó faj, amely valószínűleg az Indiai-óceán szigeteiről vagy az Ázsia és Ausztrália közt elterülő szigetcsoportról terjedhetett el. Sok helyen előfordulnak, mivel a lehullott magok hosszú hónapokig megőrizhetik csírázóképességüket és a tengeren úszva az anyanövénytől akár 4000 kilométerre is kezdhetik a csírázásukat.

Termése, a kókuszdió, lecsüngő és tojás alakú, színe a zöldesszürkétől a narancssárgáig terjedhet. A kókuszdió felhasználása rendkívül széleskörű:

  • a diót borító durva rostszálakat kefesörték, tömítőanyagok, szőnyegek, lábtörlők, zsinórok, matracok készítésére használják
  • a kókuszdió kiszárított húsa a kopra, amely a kókuszolaj és számos takarmány alapanyaga
  • a reszelt húsából állítják elő préseléssel a kókusztejet

Az olajat többféleképpen lehet elkészíteni, így több típusát különítjük el e terméknek. A hidegen sajtolt kókuszolajat  mechanikus úton, préseléssel állítják elő, finomítatlan és nem szagtalanított. Aromája erős, állaga sűrű. A szűz kókuszolaj hőkezelt, míg a finomított kókuszolajat finomítják, színtelenítik és szagtalanítják. A hidegen préselt, finomítatlan és nem szagtalanított kókuszolaj érintetlenül megtartja a benne rejlő hatóanyagokat és a kókuszdió jellegzetes aromáját. Bőr és hajápolásra használják, kisgyerekek számára is igen jól alkalmazható. A frakcionált kókuszolajat (Caprilis olaj) a hidegen sajtolt kókuszolajból állítják elő. A kókuszolajat hidrolízissel dolgozzák fel, majd gőz-desztilláción esik át, így válik az olaj végül frakcionálttá. A frakcionált kókuszolaj gazdagabb kaprilsavban és kapriksavban. A frakcionált kókuszolaj stabilabb szerkezetű, hosszabb ideig eltartható. A frakcionált kókuszolaj hidratál, antioxidáns hatású, és számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. A tiszta kókuszolajhoz képest ez a változat nem marad szilárd szobahőmérsékleten.

A kókuszolaj a bőrön  jól felszívódik, félzsíros érzetet hagy, és komedogén hatású. Táplálja a bőrt, lassítja a kiszáradás folyamatát, hozzájárul a hydrolipid réteg helyreállításához. Táplálja és kisímítja a hajszálakat, védi a hajat a dehidratálástól és a környezeti tényezők káros hatásától. Elsősorban száraz, fakó, sérült hajra ajánlott.

Segít a száraz, hámló, repedezett, bőr ápolásában, a bőrpírtól, irritációtől szenvedő bőr nyugtatásában, valamint az ajkak, a kezek és a lábak ápolásában.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

deostiftek

illatosított sheavajak

ajakbalzsamok

fürdőkozmetikumok

babaápolók

arckrémek

kézkrémek

habtestápolók

szőrtelenítés utáni krémek                                                                              

KÓKUSZOLAJ

NAPRAFORGÓ OLAJ

(Heliantus Annuus seed oil)

A napraforgó olajat a napraforgómagból állítják elő, amelynek magas a többszörösen telítetlen zsírtartalma. A napraforgó olaj a zsírokban oldódó vitaminok vivőanyaga, így jelentős az E-vitamin- és A-vitamin-tartalma. Emellett sok benne a sejtanyagcserében fontos szerepet játszó lecitin, valamint a fehérjék: globulin, palmitin, sztearin, arachnin, lignocerin és arginin. A nehezen gyógyuló sebek, valamint  a száraz, pikkelyesen hámló bőr kezelésére használható. Rendkívül könnyű olaj, így  könnyen elnyeli a bőr – nem zárja vagy tömíti el a pórusokat. 

A napraforgóolajjal természetes és egészséges módon tartható fenn a bőr hidratáltsága. Mivel gazdag tápanyagokban és antioxidánsokban, széles körben használják gyógyászati és szépségipari célokra. A napraforgóolajjal hatékonyan kezelhető a pattanás, az ekcéma, a gyulladás, az általános bőrpirosság és –irritáció. Ha a napraforgóolajat védőkrémként használja a koraszülöttek bőrén, és bemasszírozza őket ezzel az olajjal, a bőrfertőzések kockázata közel 14%-kal csökken. A napraforgóolaj a hajat is hidratálja, lágyítja és szép ragyogást ad neki. Kezelhető vele a száraz és károsodott haj is, így az könnyebben kezelhető lesz és megakadályozza a haj töredezését.

Segít a hajszálak elvékonyodásának megakadályozásában, hatékonyan kezelhető vele a hajhullás, és a kopaszodás is.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

fürdőkozmetikumok

babaápolók

kézkrémek

arckrémek

NAPRAFORGÓ OLAJ

SÁRGABARCKMAG OLAJ

(Prunus Armeniaca kernel oil)

A kajszi-, vagy sárgabarack Ázsiából származó gyümölcsfa. Közismert gyümölcsének fogyasztása mellett magját is felhasználjuk. A gyümölcs nagyon hatásos immunerősítő, ezért fogyasztása télen valamint betegség alatt vagy után különösen ajánlott. Stresszoldó hatása kiemelkedő, javítja a koncentrálóképességet.

A magjából olajat sajtolnak, amely felhasználása szintén széleskörű. A barackmagolaj remek hordozóanyag, mivel könnyű, selymes összetételű és a bőr nagyon hamar és könnyen beszívja, ezért sok masszázs és illóolaj alapanyaga. Ápolja és hidratálja a bőrt, csökkenti a haj korpásodását, serkenti a hajnövekedést. Valamennyi bőrtípus számára ajánlott, de kifejezetten hatékony az érett, száraz, illetve az érzékeny és gyulladt bőr kezelésére is. Az édesen illatos, barackmagból kinyert olaj az egyik legjobb növényi olaj testmasszázshoz, természetes módon regenerálja a bőrt, kisimítja a kötőszöveteket  és táplálja a bőrt. A- és E-vitamin tartalmának köszönhetően erőteljes antioxidáns, így öregedésgátló és sejtmegújító hatása is jelentős. A benne található fitoszterinek lassítják az öregedési folyamatokat és javítják a bőr rugalmasságát. Gyulladáscsökkentő, regeneráló, revitalizáló, és tonizáló hatású. Bőrnyugtató hatása miatt gyantázás, borotválkozás után remek ápolószer, Száraz, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőr ápolására, valamint kisbabák bőrére is kiválóan alkalmazható.

 

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

arckrémek

SÁRGABARACKMAG OLAJ

 

CAPRILIS OLAJ (FRAKCIONÁLT KÓKUSZOLAJ)

(Caprylic/Capric Triglycerides)

A kókuszpálma a pálmafélék családjába tartozó faj, amely valószínűleg az Indiai-óceán szigeteiről vagy az Ázsia és Ausztrália közt elterülő szigetcsoportról terjedhetett el. Sok helyen előfordulnak, mivel a lehullott magok hosszú hónapokig megőrizhetik csírázóképességüket és a tengeren úszva az anyanövénytől akár 4000 kilométerre is kezdhetik a csírázásukat.

Termése, a kókuszdió, lecsüngő és tojás alakú, színe a zöldesszürkétől a narancssárgáig terjedhet. A kókuszdió felhasználása rendkívül széleskörű:

  • a diót borító durva rostszálakat kefesörték, tömítőanyagok, szőnyegek, lábtörlők, zsinórok, matracok készítésére használják
  • a kókuszdió kiszárított húsa a kopra, amely a kókuszolaj és számos takarmány alapanyaga
  • a reszelt húsából állítják elő préseléssel a kókusztejet

Az olajat többféleképpen lehet elkészíteni, így több típusát különítjük el e terméknek. A hidegen sajtolt kókuszolajat  mechanikus úton, préseléssel állítják elő, finomítatlan és nem szagtalanított. Aromája erős, állaga sűrű. A szűz kókuszolaj hőkezelt, míg a finomított kókuszolajat finomítják, színtelenítik és szagtalanítják. A hidegen préselt, finomítatlan és nem szagtalanított kókuszolaj érintetlenül megtartja a benne rejlő hatóanyagokat és a kókuszdió jellegzetes aromáját. Bőr és hajápolásra használják, kisgyerekek számára is igen jól alkalmazható. A frakcionált kókuszolajat (Caprilis olaj) a hidegen sajtolt kókuszolajból állítják elő. A kókuszolajat hidrolízissel dolgozzák fel, majd gőz-desztilláción esik át, így válik az olaj végül frakcionálttá. A frakcionált kókuszolaj gazdagabb kaprilsavban és kapriksavban, viszont nem tartalmaz laurinsavat. A frakcionált kókuszolaj stabilabb szerkezetű, hosszabb ideig eltartható. A frakcionált kókuszolaj hidratál, antioxidáns hatású, és számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. A tiszta kókuszolajhoz képest ez a változat nem szilárd szobahőmérsékleten, átlátszó, könnyű szerkezetű folyadék.

Bőrlágyító hatású, amely könnyen beszívódik a bőrbe. Vegyes, zsíros vagy problémás bőrre is alkalmas, nem tömíti el a pórusokat, nem hagy zsíros vagy fénylő réteget a bőrön. Hajápoló olajok, testápolók és krémek, ajakbalzsamok, szappanok kiváló alapnyaga. Hatékonyan segít a bőrhibák eltüntetésében, pattanások és hegek, valamint narancsbőr ellen. Enyhén antibakteriális hatású.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

hajápolók

CAPRILIS OLAJ

GRÁNÁTALMAMAG OLAJ

(Punica Granatum seed oil)

A gránátalma őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia, de mára már Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt. A gránátalma átmérője kb. 10 cm, a vastag héj alatt fehér hártyákkal osztott gyümölcs rengeteg apró magot tartalmaz, a magokon különálló gyümölcshús van. A gránátalma héja és a gyümölcsének leve évszázadok óta szőnyegek színezőanyagaként használatos. A gyümölcs megfőzésével fekete színű tinta állítható elő.

A  gránátalmamagból CO2 kivonással nyert olaj egyedi zsírsav összetételének köszönhetően igen értékes és keresett hatóanyag az anti-aging bőrápolásban. Túlzás nélkül a leggazdagabb ránctalanító olajként tartjuk számon.

Sárgás színű, jellegzetes illatú folyadék. Sűrű, de mégis jól kenhető.. Az antioxidánsokban (tokoferolok), fitoösztrogénekben és konjugált zsírsavakban (omega-5/super-CLA) gazdag olaj, amely  tartalmaz továbbá A-, C-, E- és K-vitamint. Gyorsan beszívódik a bőrbe, lassítja az öregedési folyamatokat, helyreállítja a bőr rugalmasságát, ösztönzi a kollagéntermelést, időben alkalmazva pedig lassíthatja a bőr öregedésének folyamatát. Erősíti a bőr természetes védekezőképességét, csökkenti a bőrön keresztüli vízvesztést, ezáltal tompíthatja a mély ráncokat, lassíthatja a ráncok megjelenésének folyamatát. . Védi a bőrt a szabadgyökök káros hatása ellen, segíti a káros külső tényezők, mint például a napfény vagy szennyezett környezet hatásától, enyhe égésektől szenvedő bőr regenerálódását. Száraz, érzékeny bőr kezelésére is használható. Kiváló az arcbőr, nyak, dekoltázs és a szemkörnyék ápolására. Mivel a gránátalmamag olaj ösztrogént is tartalmaz, külön segítheti a bőr állapotának, rugalmasságának és vízmegtartó erejének javítását a menopauza után, ugyanakkor hormonrendszerrel összefüggő betegségek, (pl. endometriózis) esetén viszont csak kis mennyiségben, és kellő óvatossággal ajánljuk alkalmazását.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

fürdőkozmetikumok

arckrémek

testápolók

GRÁNÁTALMAMAG OLAJ

 

KUKORICACSÍRA OLAJ

(Zea Mays germ oil)

Észak-Amerikában és Európában kedvelt, kukoricacsírából sajtolással előállított és finomított, sárga színű emberi fogyasztásra alkalmas olajféleség. A kukoricában a csíra a magnak több mint 10%-át teszi ki, olajtartalma 33-36%. Palmitin-, olaj- és linolsavban gazdag. Esszenciális zsírsavtartalmánál (omega-6, illetve némi omega-3) fogva számos kedvező hatása van a szervezetre. Fitoszterinekből az egyik legtöbbet tartalmazó olajfajta.

E-vitamin tartalma jelentős,  így a bőrre gyakorolt hatásai közül kiemelendő a bőrvédő és  -feszesítő, valamint gyulladáscsökkentő hatása. A hajápolásban is kedvelt termék összetevő, mivel megakadályozza a hajszálak kiszáradását, különösen a hajvégekén. Táplálja a szőrtüszőket, fényessé, lággyá teszi a hajat. Kiválóan alkalmas illóolajok keverésére, forró olajos kezelésekhez vagy akár masszásolaj készítésére.

 

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

hajápolók

arckrémek                                                                            

KUKORICACSÍRA OLAJ

 

NEEM OLAJ

(Azadirachta  Indica seed oil)

Azadirachta indica, más néven Neem fa a mahagónifélék (Meliaceae) családjába tartozó örökzöld.  Akár 200 évig is élhet. Indiában őshonos, de ma már számos más trópusi és fél-trópusi régióban is termesztik. Ezt az akár 200 évig is élő szárazságtűrő fát Indiában szent faként tisztelik,  erős rovarölő, féreghatjó, gombaölő, és antiszeptikus hatása miatt. Gyakran alkalmazták fogamzásgátlóként és nyugtató szerként. A fa olajának szanszkrit neve Sarva Roga Nirvani ami annyit tesz, hogy „minden baj orvossága”.  Több helyen a fa leveleit zöldségként fogyasztják. Termése zöld hengeres vagy ovális alakú csonthéjas. Legjobban a jó vízlevezetésű homokos talajt szereti, ezért gyakran ültetik száraz területekre, hogy a homokot megkösse. 

A Neem olajat hideg sajtolással nyerik, a gyümölcsből és a magokból. Az olajban található összetevők többféle kártevő ellen hatékonyak, mivel  megzavarhatja a rovarok szaporodási ciklusát, gátolhatja táplálkozásukat, elriaszthatja őket, vagy akár azonnal el is pusztulhatnak tőle.

Humán használata külsőleg reumás ízületi gyulladás, zúzódás és rándulás, köszvény, derékfájás tüneteinek enyhítésére ajánlott, a kozmetikában sejtregeneráló, bőrtápláló, bőr vízmegtartó képességét és rugalmasságát fokozó tulajdonsága miatt használjuk, elsősorban problémás bőr ápolására. A görög-arab orvostudomány különösen ekcéma, pikkelysömör, akné, gombásodás esetén javasolja a neem fa olaj használatát. Használják továbbá az egészséges haj kezelésére (korpa, tetű), májfunkció javítására, méregtelenítésre és vércukorszint egyensúly helyreállítására.  

Rendkívül gazdag összetételű, hatóanyagai a flavonoidok, triterpén-származékok, karotinoidok, szerves savak, ásványi anyagok. Legfontosabb vegyületének az azadirachtint tekintik, ami sok készítménynek (pl. rovarok elleni növényvédőszernek) a hatóanyaga. Szobahőmérsékleten viszkózus, enyhén csomós, lerakódásos olaj. Szaga erőteljes, ezért általában egyéb növényi olajokkal keverik.

Használata felnőttek részére rövid távon biztonságos, azonban hosszú távú használata károsíthatja a veséket. Kisgyermekeknek és várandósoknak használata szigorúan kerülendő!


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

maszkok, arcpakolások

 

NEEM OLAJ

SHEAVAJ

(Butyrospermum Parkii butter)

A shea vaj számtalan előnyös és különleges tulajdonsága révén méltán az egyik legkedveltebb alapanyaga a natúrkozmetikumoknak. A shea vaj sárgásfehér színű, jellegzetes kissé füstös illatú növényi zsiradék, amelyet a Közép-Afrikában őshonos karité fa (Vitellaria paradoxa) terméséből nyernek ki. 10-15 éves korában fordul termőre, de akár 200 éven keresztül is terem. A növény gyümölcse zöld színű, szilvához hasonló formájú, rendkívül tápláló, amely egy viszonylag nagy méretű, olajban gazdag (60-70%-os zsírtartalommal bíró) magot tartalmaz. Ebből kerül kivonásra a shea vaj. Bár a karité fa egész évben terem, de általában évente csak egy-két alkalommal szüretelik. A shea vajat zömében még most is tradicionális módon, kézműves munkával állítják elő. Az Afrikán kívüli országokban a shea vaj legfontosabb alkalmazási területe a bőrápolás, de Afrikában elsősorban élelmiszerként, valamint világításra használják.

A shea vaj öt fő zsírsavból áll, amelyek közül a sztearinsav és olajsavsírsav relatív aránya befolyásolja a shea vaj konzisztenciáját. A sztearinsav szilárd konzisztenciát biztosít, míg az olajsav befolyásolja, hogy mennyire puha vagy kemény a shea vaj a környezeti hőmérséklettől függően. A shea magokban és a vajban a sztearinsav és az olajsav aránya a faj eloszlási tartományában is különbözik. Az ugandai shea vaj magas oleinsav tartalmú, és meleg környezeti hőmérsékleten folyékony. Ezzel szemben a nyugat-afrikai shea vaj zsírsav-aránya sokkal változatosabb, így egyes régiókban magasabb átlagos sztearinsavtartalommal rendelkezik, és általában keményebb is. 

A shea vaj legfontosabb tulajdonságai:
  • igen magas vitamintartalmú (E, A, F vitamin)
  • kiváló antioxidáns
  • csökkenti a pikkelysömör (psoriasis), az ekcéma tüneteit
  • hosszantartó hidratáló, bőrpuhító hatású
  • enyhíti az allergiás reakciókat, bőrproblémákat, nyugtatólag hat az allergiás bőrirritációra
  • önmagában 5-6-os fényvédő faktorral rendelkezik
  • egyedi összetétele miatt univerzálisan használható zsíros, pattanásos, száraz, ekcémás és érett bőrre is
  • sokáig változatlan minőségű marad, nehezen avasodik.

TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

fürdőkozmetikumok

kézkrémek

deostiftek

babaápolók

testápolók

arckrémek

szőrtelenítés utáni krémek

ajakápolók

illatosított sheavajak

SHEAVAJ

FEKETERIBIZLIMAG OLAJ

(Ribes Nigrum seed oil)

A fekete ribiszke vagy fekete ribizli (Ribes nigrum) a ribiszkefélék családjába tartozó cserje. Nagy-Britanniától Közép-Szibériáig honos. Magyarországon is találhatók védett populációi. Fürtjei kisebbek és sokkal lazábbak piros rokonánál, leve mély sötétbordó. Bár ízét sokan nem szeretik, rendkívül egészséges. Fogyasztásra elsősorban levét, vagy szárítva teaként használjuk. Sok található benne az A-vitamin provitaminjából, a karotinból, B1-, B2- és E-vitaminból is és kiemelkedő mennyiségben C-vitaminból. 

Magjának olaja alacsony viszkozitású és jellegzetes illatú, amely gazdag bőrregeneráló és antioxidáns hatóanyagokban, így az anti aging készítmények gyakori összetevője. Értékes zsírsav és fitoszteroltartalma. Hozzájárul az oxidatív folyamatok és a szabadgyökök okozta károsodás megelőzéséhez és csökkentéséhez.  Késlelteti a bőr öregedését, védi, táplálja az öregedő, igénybe vett, száraz bőrt. Gamma-linolsavat tartalmaz, amelynek hiánya  csökkenti a bőr nedvességmegtartó- és ellenálló-képességét, és így hajlamosít a neurodermitisre.
Gyorsan beszívódik a bőrbe, könnyed szerkezetű. Fénytől védve hosszan eltartható avasodás mentesen. Nyugtató és gyulladásgátló hatású, segít a bőrgyulladás csökkentésében, csillapítja a bőrpírt és a bőrirritációt, továbbá hozzájárul a bőr hidrolipid rétegének védelméhez. Bármely típusú arcbőr ápolására alkalmas, különösen hatásos az érett, ráncos, fakó, rugalmatlan bőrre.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

arckrémek

FEKETERIBIZLIMAG OLAJ

JOJOBA OLAJ

(Simmondsia Chinensis oil)

A jojoba olajat az 1-2 méter magas örökzöld jojoba cserje diószerű terméséből nyerik ki, amely Észak-Amerikában, elsősorban Kaliforniában, Arizónában és Mexikóban honos.  Az amerikai indiánok már több száz évvel ezelőtt is ismerték és használták bőr- és hajápolásra, a bőr napfény elleni védelmére, valamint gyógyszerként, sebek fertőtlenítésére. A natív formájában aranysárga színű, nagyon nehezen avasodik, így hosszan eltartható. Natúr kozmetikumok készítése esetén növeli a vele kevert olajak tartósságát. Nem fényérzékeny, nyári, nappali készítményekben is biztonsággal alkalmazható. Illóolajok hordozójaként is ideális. 


A jojoba viaszosan folyékony olaja szerkezetét tekintve nagyban hasonlít az emberi bőr által termelt faggyúhoz, ebből kifolyólag rendszeres használata segít egyensúlyban tartani a bőr faggyútermelését, megakadályozni a hajvégek töredezését, erős és fényes hajat eredményez. Könnyít a viszkető fejbőrön, csökkenti a hajhullást. Kevésbé érzékenyebb a hőre és sokkal stabilabb mint a növényi olajok. Alapvetően aranysárga, enyhén mogyórós illatú olaj, finomított formájában viszont már színtelen és szagtalan. Rendkívül könnyű szerkezetű, ezért az emberi faggyúval ellentétben könnyen felszívódik és szinte soha nem okoz allergiás reakciót. A jojoba olaj antibakteriális hatásának köszönhetően  hatásos az akné, az ekcéma, a pikkelysömör és az ezek okozta sebek, bőrpír ellen. Adalékanyagként gyakran megtalálható a pattanások elleni bőrápolók készítményekben. Rendszeresen használva a jojoba olaj csökkenti a ráncok mélységét, tisztítja az eltömődött pórusokat és visszaállítja a bőr természetes pH egyensúlyát. Száraz bőrre kiválóan alkalmas. A jojoba olaj önmagában is használható, de hozzáadhatjuk arckrémünkhöz, annak hatékonyságának növelése érdekében, sőt férfiak számára is ideális borotválkozás utáni hidratálóként.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

fürdőolajok

babaápolók

hajápolók

arckrémek

JOJOBA OLAJ

MANDULAOLAJ

(Prunus Amygdalus dulcis oil)

A mandula hazája Nyugat- és Kelet-Ázsia. A mediterrán országokban leggyakoribbak a magról kelt fák, amelyek 3-8 m magasságot érnek el, szabálytalan koronát fejlesztenek, kérgük ripacsos, gyakran furcsán csavarodott. Bár régi írások nemigen szólnak a termeléséről, de bizonyosra vehető, hogy a rómaiak korában került a Kárpát-medence melegebb részeire.  A mandula szó is latin-olasz eredetű (mandorla). Legközelebbi rokona az őszibarack. főleg Spanyolország, Kalifornia, Olaszország és Kína meleg, napsütötte vidékein termesztik. A mandulafa csonthéjas termése a világ összes olajos magvai közül az egyik legrégebbi és legismertebb.

A mandulamag fehér belseje a csonthéj feltörése után fogyasztható, édeskés íze és jellegzetes aromája van. Viszonylag sok fehérjét és aminosavat, egyszeresen telítetlen (olajsav) és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Figyelemre méltó a B1-, B2-, B6-, valamint E-vitamin, valamint ásványi anyag tartalma (K, Ca, Mg, P). Nyomelemek közül a vas, a cink és mangán emelhető ki.  A magokból hideg sajtolással nyert olajat finomítják és szűrik, amely jellegzetes illatú, halvány sárgás színű és átlátszó.

A mandulaolaj az egyik legnépszerűbb növényi olaj, bármilyen bőrtípusra alkalmas bőrlágyító. Különösen a száraz és érzékeny bőrre ajánlott, sőt allergiás bőrpírre jól alkalmazható. Fontos alkotóeleme a natúrkozmetikumoknak, mivel fokozza a vérkeringést, ezáltal is segítve a méreganyagok távozását, frissebb, ragyogóbb arcbőr kialakulását. kellemesen tápláló és nyugtató, így jól alkalmazható akár a babák bőrének ápolására is. Mivel lassan szívódik a bőrbe, jól eloszlatható a bőrfelületen, így kitűnő alap masszázsolajak, és remek vivőanyag az illóolajak, valamint  külömböző kozmetikai összetevők hatóanyagai számára. Hozzájárul a bőr védőrétegének fenntartásához, táplál és hidratál.

 


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

fürdőkozmetikumok

babaápolók

hajápolók

habtestápolók

MANDULAOLAJ

 

OLÍVAOLAJ

(Olea Europaea seed oil)

Az olajfa, olíva az olajfafélék családjába tartozó örökzöld fás szárú növény. A Földközi-tenger keleti medencéjének partvidékein őshonos, de már az ókor folyamán elterjedt Délkelet-Európában, Ázsia nyugati részein és Észak-Afrikában. Termése 1–2,5 cm hosszú, vékony húsú csonthéjas termés. A termés mezokarpiumából préseléssel kinyert zöldessárga, jellemző illatú, kellemes, édeskés ízű, szobahőmérsékleten folyékony növényi zsiradék a népszerű olívaolaj. 

Az olívaolaj a szervezet számára esszenciális telítetlen zsírsavakat: linolsavat, linolénsavat és arachidonsavat, valamint E- és a K-vitamint tartalmaz. Másodlagos növényi anyagai a polifenolok és a tokoferolok. Az olívaolaj tápláló, hidratáló és bőrpuhító hatású, lassú felszívódású, zsíros érzetet hagyó olaj. Késlelteti a bőr öregedését, enyhén gyulladásgátló, bőrnyugtató hatású. Hajra alkalmazva frissé és fényessé teszi azt. Hidratálja a fejbőrt, erősíti a hajat és a körmöket.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

szappanok

hajápolók

testápolók

OLÍVAOLAJ

 

 

SZÓJABAB OLAJ

(Glycine soja oil)

A szójabab (Glycine max)  Kelet-Ázsiában honos, a hüvelyesek családjába tartozó lágyszárú, egynyári haszonnövény. A szójabab körülbelül 18% olajat és 35% fehérjét tartalmaz. A szójaolajat, az érett szójababból préselik és nyerik ki, amely aranysárga színű, kellemes, olajos illatú. Jelentős a bőrrokon zsírsav- és fitoszteroltartalma, és igen kedvező a benne lévő esszenciális aminosavak aránya is. A hidegen sajtolt szójaolajban legalább 3%-ban, a finomított olajban pedig 0,1%-ban van jelen lecitin. A szójabab olaj remek sejtregeneráló, hidratáló hatású, száraz és érzékeny bőrre is kiváló. Ráncok elleni krémekben gyakran használatos alapanyag.


TERMÉKEINK, AMELYEKBEN FELHASZNÁLJUK:

krémek

babaápolók

SZÓJABAB OLAJ