Illóolajok

ILLÓOLAJOK

A kozmetikában a leggyakrabban használt ható- illetve kísérő anyagok az illóolajok. Nemcsak hatóanyagok, hanem az illat és az íz, aroma fontos anyagai. Az illóolajok alkalmazhatósága több irányú, egyfelől illatosítják a termékeket, másfelől jelentős hatással is rendelkeznek. Egyes illóolajoknak hangulatjavító, pszichés hatása is van.

Az illóolaj bizonyos növényekből különböző eljárásokkal nyert, szobahőmérsékleten maradék nélkül elillanó lipofil (zsírban oldódó) és általában vízzel nem keveredő, hidrofób folyadék.  Az illóolajok előfordulhatnak a növények különböző részeiben: virágokban, levelekben, gyökerekben, termésekben, magvakban. A növény különbözőképpen tárolja illóolajait: olajtartó üregekben, mirigyszőrökben, szövetközi járatokban, stb. Az ugyanabból a növényből, de a növény más-más részéből nyert illóolajok hatása különböző lehet. Más a hatása például a narancsvirágból, a narancslevélből, és a narancs terméshéjából nyert illóolajnak.

Illatuk általában jellemző az adott növényekre, amelyekből kivonták őket. Az illóolajok nevüktől eltérően nem olajok, szobahőmérsékleten jelentős gyorsasággal elpárolognak. Fényre, hőre, levegőre érzékenyek, ezért  jól zárható üvegcsékben, hűvös helyen, lehetőleg sötét üvegben tároljuk. Az illóolajok egymással keverhetők.

Az illóolaj kinyerése leggyakrabban vízgőzdesztillációval történik. A növényi részeket felaprítják, lepárló üstbe helyezik, vízgőzt bocsátanak rá. A vízgőz magával ragadja az illóolajat, tovább haladva lehűl, kicsapódik. A víztől jól elválasztható, mivel könnyebb annál és a tetejére feljön. Másik módszer a préselés, így nyerhetjük ki például a citrusfélék terméshéjának illóolaját.

Oldószerrel történő kivonás során valamilyen zsír, vagy olaj segítségével nyerjük-oldjuk ki az illóolajat. Az illóolajjal telített zsírt pomádénak nevezzük. Pomádé készítéskor az illóolaj-tartalmú növényrészeket felaprítjuk, beletesszük egy üvegbe, és feltöltjük a vivő olajjal, ami lehet olívaolaj, hidegen sajtolt napraforgóolaj, mandulaolaj, vagy jojoba olaj. Az így előkészített üveget lefedjük, és néhány napig érleljük. Azután leszűrjük, vagy szükség szerint alkohollal vonhatjuk ki az illóolajat, majd zárt üvegben tároljuk a felhasználásig.

Az illóolajok hatásának alapja, hogy a szagingerek a szaglóhártyáról közvetlenül agyunkban a limbikus rendszerbe jutnak, jelentősen befolyásolva életműködésünket, közérzetünket, viselkedésünket. Az illóolajok biztonságos használatához ajánlások léteznek, amelyeket az Illatanyag Kutatóintezet (RIFM: Research Institute for Fragrance Material) és a Nemzetközi Illatanyag Társaság, az IFRA (International Fragrance Association) adnak ki.

Az illóolajok ezen felül bizonyítottan antiszeptikus hatásúak, védenek a külső-belső fertőzések ellen. Mindegyik illóolaj baktériumölő, de van vírusölő (pl. az eukaliptuszolaj) és gombaölő (pl. borsmenta-, kakukkfőolaj) hatású is. Némelyek hatnak a hormonháztartásra (pl. ánizs-, kömény-, levendulaolaj). Némelyek nagy adagban görcsöt okoznak, így epilepsziásoknak tilos adni. Ilyen illóolaj a kakukkfű-, rozmaring-, és a zsályaolaj.

Komolyan kell venni az illóolajok bőrre gyakorolt hatását, mivel több alkohol, aldehid, karbonsav funkciós csoportot tartalmaznak, amelyek a bőrre jutva, hígítva kevésbé, de töményen allergiát és bőrelhalást is előidézhetnek. Az allergia kialakulásában az egyéni hajlam, a bőr aktuális immunológiai állapota és az adott anyaggal szembeni túlérzékenység játszik szerepet. A kozmetikumok hatóanyagai általában gyors válaszreakciót adnak. A bőr helyi allergia megjelenési formáinál a leggyakrabban észlelt tünetek: bőrpír, kiütés, hámlás és duzzanat a bőrfelszínen.

Az illóolajokat alkalmazhatjuk belsőleg, amikor magunkhoz vesszük általában valamilyen oldószerben. Kiválóan oldódik alkoholban, mézben, tejben, tojássárgájában. Egyes esetekben tilos alkalmazni várandós anyáknál, epilepsziásoknál, dekompenzált szívbetegségnél. Várandós anyukáknak tilos bazsalikom, majoránna, zsálya, borókaolajat használni.

BERGAMOTT

(Citrus Bergamia peel oil)

A bergamottnarancs fehér virága bódító illatú. Termésének vékony, aromás héjából vonják ki a bergamott olajat, amelyből parfümöket készítenek. A bergamott adja az Earl Grey tea jellegzetes illatát is. Belsőleg alkalmazva kedélyjavító, fertőtlenítő, lázcsillapító, görcsoldó, féregűző hatású. Megszünteti a felfúvódást, oldja a félelemérzetet  és a depressziót, élénkít, javítja a kedélyállapotot. Külsőleg alkalmazva  fertőtlenítő hatása miatt kiváló pattanásos, pörsenéses, túl zsíros bőr, sömör kezelésére. 

BERGAMOTT

ÉDES NARANCS

(Citrus Sinensis essential oil)

A édesnarancs illóolaj illatával frissességet és melegséget visz bármely kozmetikai készítménybe, elősegíti az ellazulást, nyugodt alvást idéz elő a gyerekeknél is. Felfrissíti és felélénkíti a bőrt, kellemesen illatosítja a tisztálkodószereket, masszázs olajakat, illatosító készítményeket és a környezetet. 

 

ÉDES NARANCS

 

 GRAPEFRUIT

(Citrus paradisi essential oil)

A grapefruitot az 1750-es években fedezték fel, valószínűleg Barbadoson. A pomelo (Citrus grandis) és a narancs (Citrus sinensis) hibridjeként alakult ki, bár magyar neve a citrom és a narancs keresztezésére utal. Vitaminokban gazdag, különösen a C-vitamin tartalma magas. Ezen felül biológiailag értékes tápanyag és szervessav-tartalma is figyelemre méltó. Az olajmirigyek a friss gyümölcs héjában találhatók, ebből sajtolják az illóolajat, amely jellegzetes édes-kesernyés, friss illatú. A grapefruit illóolaj jó hatással van a vegyes, zsíros, eltömődött arcbőr ápolására, hatásos a narancsbőrre. Javítja a kedélyállapotot. A terhesség első harmadában használata nem javasolt. A grapefruit illóolajon kívül egyes termékeink tartalmaznak grapefruitmag kivonatot, amelyet a grapefruit magjából és húsából állítanak elő. Széles spektrumú természetes eredetű baktréium- és gombaölő tulajdonsága miatt természetes tartósítószerként funkcionál, amely nem tartalmaz kloridokat, triklozánt és parabéneket. Biológiailag teljes mértékben lebomló anyag. 

GRAPEFRUIT

 

LITSEA CUBEBA

(Litsea cubeba essential oil)

A kubeba másik ismert nevén May chang kis növésű trópusi örökzöld növény, kellemes, citrusos illatot árasztó virágokkal és levelekkel. Apró gyümölcsei feketebors méretűek. Délkelet-Ázsiában (Kína, Tajvan, Indonézia) őshonos, illóolaját a gyümölcsből nyerik.  Az illóolaj kinyerhető a növény leveleiből is, de az kevésbé értékes. Az olaj illata citrusos, telt, gyümölcsös, fűszeres.

A hagyományos kínai gyógyászatban asztma, hátfájás, izomfájdalmak, fejfájás, hidegrázás, menstruációs zavarok kezelésére használják. Frissítő stimuláló, de egyben ellazító tulajdonsága enyhíti a fáradtságot, a letargikus pszichológiai állapotot. Bőrtonizáló és fertőtlenítő, ezért zsíros, pattanásos, eltömődött bőrre szánt kozmetika készítményekbe hatóanyagként előnyös az alkalmazása.

LITSEA CUBEBA

 

NIAOULI

(Citrus Sinensis essential oil)

A niaouli a Mirtuszfélék (Myrtaceae) családjába tartozó egy kicsi vagy közepes méretű örökzöld fa.  A fa törzse rugalmas, kérge fehér, bézs vagy szürke színű és papírszerű, virágai sárgásak, bolyhos kinézetűek.  Ausztráliában és Új-Kaledóniában honos de a Csendes-óceán szigetein és Pápua Új-Guineában is elterjedt. Az illóolajat gőzlepárlással nyerik a levelekből és a fiatal ágakból. Színtelen, sárgás vagy sárgászöld színű, friss, intenzív, enyhén kámforos, eukaliptuszra emlékeztető illatú. A niaouli illóolajat számos kozmetikai termékben használják, különösen Ausztráliában. Antiszeptikus és antibakteriális hatású. Könnyíti a légzést és oldja a nyálkát. Fertőtlenítő, és fájdalomcsökkentő. Jó hatással van a pattanásos bőrre, kiváló ellenszere a bőrparazitáknak, de akár égési sebekre is alkalmazható.

 

NIAOULI

RÓZSAFA

(Aniba Rosaeodora wood oil)

Az Aniba Rosaeodora  Dél-Amerika őserdeiben honos Babérfélék (Lauraceae) családjába tartozó, akár 30 méter magas és 2 méter átmérőjű törzzsel rendelkező örökzöld fa.

 A növény a rózsafa olaj egyik fontos kereskedelmi forrása. A fát a vadon gyűjtik. A kivágás után a fákat rönkökre vágva úsztatják az Amazonason a gyakran mobil lepárló üzemekbe a szállítás nehézségei miatt. A rönköket felaprítják, majd vízgőzdesztillációval állítják elő belőle a rózsafa értékes illóolaját. Mindegyik fa körülbelül 1 tömeg% olajat ad. A világméretű termelés legtöbbje Brazíliából származik.  Az Aniba rosaeodora Pau-Rosa néven ismert Brazíliában. Veszélyeztetett faj. A populációk a destruktív betakarítási módszerek miatt gyorsan csökkentek, ezért kitermelése szigorú jogi előírásokhoz kötött.

Az illóolajnak vérnyomáscsökkentő hatása van, amely segíthet fejfájás, emésztési zavarok, depresszió, álmatlanság ellen. Külsőleg alkalmazva fertőtlenítő, bőrnyugtató, sebgyógyulást elősegítő kozmetikumok összetevője.

RÓZSAFA

 

YLANG YLANG

(Cananga Odorata essential oil)

A kananga a Fülöp-szigeteken és Indonéziában őshonos, de elterjedt Polinéziában, Melanéziában és Mikronéziában is. Az annónafélék (Annonaceae) családjába tartozó, gyors növekedésű fa, amely évente akár 5 métert is nőhet. Napos vagy félárnyékos helyeken fejlődik jól, savanyú, nedves trópusi őserdei talajt igényel. Levelei hosszúak, lágyak, fényesek. A virága zöldes-sárgás ritkábban vörös színű. Szirmai fodrosak, tengeri csillaghoz hasonlóak. A virág illóolajat tartalmaz.

Az ylang ylang illóolaj édes, intenzív illatú, amely ideális illatosító krémekbe, masszázshoz, aromaterápiás kezelésekhez és parfümök összeállításához egyaránt. Erős afrodiziákum. Antiszeptikus, nyugtató. Anti-depresszív, nyugtató hatású. Kezelhető vele fejfájás, impotencia, menstruációs zavarok, valamint magas vérnyomás. Feltölti a testet és a lelket energiával. Fényességet, élénkséget kölcsönöz a hajszálaknak. Bőrre alkalmazva képes a faggyúképződés szabályozására, hasznos a vegyes arcbőr ápolására.

Nem alkalmazható alacsony vérnyomás esetén!

YLANG YLANG

BORSMENTA

(Mentha Piperita leaf oil)

A borsmenta fűszer- és gyógynövény, az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családján belül a menta nemzetségbe tartozik. Belsőleg alkalmazva gyomorerősítő, görcsoldó, fájdalomcsillapító, epehajtó, gyulladásgátló. Megszünteti a felfúvódást, elősegíti a szabályos menstruációt. Külsőleg alkalmazva nyugtatja és felfrissíti a bőrt. Hűsítő, tonizáló, fertőtlenítő és dezodoráló hatású. Koncentrációt elősegítő hatásával kezelhető az energiahiány és fáradtság. Frissítő hatása miatt szájvizekben, fogkrémekben is gyakori alapanyag.

BORSMENTA


FAHÉJ

(Cinnamomum Zeylanicum essential oil)

A fahéjat Délkelet-Ázsiában, kiváltképp Srí Lankán és a Szunda-szigeteken honos fahéjfa kérgéből nyerik. Termékeinkben por és olaj formájában is felhasználásra kerül. A színtelen, sűrűn folyó fahéjolajat vízgőzdesztillációval állítják elő, íze édeskés, aromás, csípős. Megfelelő hígítás nélkül maró hatással van a bőrre. A port a fiatal ágak lehántott és a parakéregtől megtisztított papírszerű kérgéből készítik. Hagyományosan aromáját elsősorban fűszerként értékelték, porrá őrölve forraltborba és szerelmi bájitalokba keverték, masszázshoz afrodiziákumként használták. Bőrre gyakorolt hatásai közül kiemelt szerepet kap, hogy serkenti a vérkeringést és segít a narancsbőr eltűntetésében.

Használata terhesség alatt és 6 évesnél kisebb gyerekeknek nem javasolt!

FAHÉJ

 

HÁRSFAVIRÁG

(Tilia Cordata essential oil)

A hársfát virágai miatt tartják gyógynövénynek, amelyek tartalmaznak flavonoidokat, nyálka- és cserzőanyagot, illetve illóolajat. Hatóanyagai elsősorban az immunrendszert erősítik, de idegcsillapítóként és nyugtatóként is hatásos. A hársfavirágot illóolajként és hársfavirág-vízként is használjuk termékeinkben. Csodás illata mellett bőrre gyakorolt hatása is figyelemre méltó. Remek bőrnyugtató, ragyogást és derűsséget kölcsönöz a bőrnek, különösen a fakó, érett arcbőrnek. Ideális az érzékeny bőrre, akár kisgyermekek számára is. Nagyon jó hatással van az érzékeny, irritált fejbőrre, de a hajra is, amelyet egészen a gyökértől felélénkít, megerősít.

HÁRS

 

MEZEI MENTA

(Mentha Arvensis essential oil)

A mezei menta az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó faj, amely szinte egész Európában elterjedt. Magyarországon vadon terem. Kevés mentolt tartalmaz, ezért a belőle készült teának a borsmentához képest nagyon enyhe mentol íze van. A friss virágzó részeiből vízgőzdesztillációval nyerik ki az illóolajat, melyből kristályosítással a mentol egy részét eltávolítják, így kapják a csökkentett mentoltartalmú mezei mentaolajat. Gyomor- és bélpanaszok kezelésére (görcsoldó, szélhajtó), valamint megfázás esetén inhalálásra, toroköblögetésre, fog- és szájüregi megbetegedések kezelésére használják. Antiszeptikus és antimikrobiális, valamint élénkítő és izzadásgátló hatású. Élénkítő, frissítő, memória erősítő és koncentráció javító tulajdonságú. 

MEZEI MENTA

 

PACSULI

(Pogostemon Cablin essential oil)

A pacsuli az árvacsalánfélék családjába tartozó puha szőrű félcserje. Szára erős, szőrös. Hosszú nyelű, hegyes, lecsüngő levelei rendkívül aromásak, illatosak, ezekből nyerik az illóolajat. A leveleket megszárítják és erjesztik a gőzlepárlás előtt. A növényt évente kétszer-háromszor lehet begyűjteni. Szerkezete más illóolajakban ritkábban fellelhető elemeket tartalmaz. Bőrregeneráló, hegesítő, sejtvédő hatású. Afrodiziákum. Kozmetikai készítmények  és parfümök gyakori összetevője.

PACSULI

 

SZANTÁL

(Santalum Album essential oil)

A fehér szantálfa ázsiai eredetű, félparazita fa. Kisméretű virágai fürtökbe tömörülnek. A gazdanövény gyökereihez tapadt hausztóriumokkal szívják el a vizet. Délkelet-Ázsiából, Indiából, Ausztráliából és Afrikából származnak.  A szantálfaolaj a fehér szantálfa értékes illóolaja, amelyet a szantálfa fás részeiből nyernek ki. Anti-depresszív és relaxáló hatása van. Használható szorongás, impotencia ellen. Erős afrodiziákum. Fertőtlenítő, vízhajtó és fájdalomcsillapító hatású. 

Az illóolajat főleg a parfümkészítésben használjuk, de jelentős a szerepe kozmetikában és az aromaterápiában is. Visszaállítja a test, a lélek és a szellem harmóniáját. Kenőcsökben,  balzsamokban bőrregeneráló és nyirokrendszeri pangáscsökkentő hatást fejt ki, felfrissíti a bőrt. Pattanásos, túl zsíros bőr kezelésére alkalmazható, ezen felül masszázsolajokban nemi vágyat növelő hatóanyag.

SZANTÁL

 


CITROMFŰ

(Melissa Officinalis essential oil)

Nyugtató, feszültségoldó hatású a citromfű olaj, amely úgy nyugtat, hogy a nyúltagyban lévő idegszálakban összegyülemlett kellemetlen információkat nem engedi az agykéregbe tovább jutni. Belélegzése csökkenti a belső feszültséget, ezért jó hatással van a szívpanaszokra, és az idegi alapon fellépő gyomorfájdalmakra és hasmenésre is. Erős, friss, citromos illata otthonod légtereinek frissítésére is ideális. Felvidít, élénkít és energizál, ugyanakkor kimerültség, idegi megterhelés és stressz esetén nyugtató hatással is bír. Antiszeptikus hatása van, megöli az övsömör és herpesz vírust. Külsőleg alkalmazhatjuk ízületi, izom és reumatikus fájdalmakra.

CITROMFŰ

FENYŐTÖMJÉN

(Boswellia Carterii essential oil)

A  levelekben gazdag cserje, fehér vagy halvány rózsaszín virágokkal. Mikor a kérgét megvágják, a fa gyantát termel a seb hegesítésére, gyógyítására. A kiömlött folyadék a levegőn pár hét alatt megkeményedik. Szárítás után hevítve aromás gőzöket fejleszt. A kéregből kivont gyantát már az ókorban használták, vallásos szertartások keretén belül az isteneknek mutattak áldozatot, füstöléssel fertőtlenitették a betegeket, elűzték vele a rossz szellemeket. A fenyőtömjén nyugtatja az elmét, lassítva és mélyítve a légzést, kiválóan hozzájárul a meditációs állapot kialakulásához. 

FENYŐTÖMJÉN

 

KAMILLA

(Matricaria chamomilla)

Az orvosi székfű vagy kamilla az egyik legismertebb gyógynövény. Az őszirózsafélék családjába tartozik, és a mérsékelt övben gyakorlatilag a világ minden táján megtalálható. Alapvetően igénytelen virág, így ennek köszönhetően vadon is, azaz mezőkön, útszéleken, parlagokon, nagyobb tömegben fordul elő. Nagyjából 20-40 centiméter magasra nő meg. A gyógyászatban virágzatát és az abból készült kivonatokat alkalmazzák. A virágzat illóolajat tartalmaz, amelyet elsősorban görcsoldásra, gyulladásgátlásra és fertőtlenítésre használunk. Többféle bőrbetegségre is alkalmazható, úgymint: akné, pattanások, tályogok, körömápolás, valamint sebgyógyítás. Langyosan hajra öntve és bedörzsölve szőkítő hatású. Fürdőként, öblítésre, hüvelytisztításra, gyulladáscsökkentésre is alkalmazható.

KAMILLA

MIRHA

(Commiphora myrrha essential oil)

A szomáliai balzsamfa (Commiphora myrrha) a szappanfavirágúak rendjébe, a balzsamfafélék családjába tartozó növényfaj. A belőle előállított szirupot mirhának, ennek illóolaját mirhaolajnak nevezik. Főleg Szomáliában, Jemenben és Kelet-Etiópiában fordul elő. 

Fertőtlenítő hatása van, elsősorban a szájnyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében. Külsőleg sebgyógyulás elősegítésére és sebfertőtlenítésre használják. Szabályozza a menstruációt, erősíti az immunrendszert. Az illóolaj összetevői gyulladásgátló és fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak.

MIRHA

PETITGRAIN

(Citrus Aurantium amara leaf/twig essential oil)

A keserű narancs, vagy más néven szevillai narancs a citrusok nemzetségébe tartozó fa. Virágát, levelét, éretlen termését, terméshéját  valamint  illóolaját egyaránt felhasználjuk.

A keserű narancsból többféle illóolaj is kinyerhető:

  • Keserű narancs illóolaj: a fa termésének héjából nyerik, hidegsajtolásos eljárással. A kinyert olaj illata az édes narancséhoz hasonlít, de annál fanyarabb, kesernyésebb.
  • Petitgrain illóolaj (Magyarországon általában ezt nevezik keserű narancs illóolajnak): A fa fiatal ágaiból és leveleiből, vízgőz-desztilláció útján kinyert olaj. Bár illatát a citrusokhoz sorolják, felfedezhetőek benne levendulára, rózsára és fás illatokra emlékeztető jegyek is. 
  • Narancsvirág (neroli) illóolaj: A fa virágaiból, vízgőz-desztillációs módszerrel nyerik ki. Illatát tekintve friss, citrusos, enyhén fanyar, zöldes jegyeket hordozó illat.
  • Narancsszirom illóolaj: Magyarországon kevésbé ismert típus. Ezt is a fa virágaiból nyerik ki, azonban oldószeres eljárást alkalmazva. Illata kevésbé citrusos, inkább édesebb, virágokra emlékeztető.

A peptgrain illóolaj nyugtató hatású, enyhíti a gyomorrontás tüneteit. Dezodorál. Aromalámpában párologtatva kiegyensúlyozó, kedélyállapot javító, oldja a feszültséget és javítja az emlékezőképességet. Bőrápolószerekben frissítő, izzadásgátló, szagtalanító. Alkalmas zsíros, korpás haj ápolására.

PETITGRAIN

 

SZEGFŰSZEG

(Eugenia Caryophyllus essential oil)

A szegfűszeg a mirtuszfélék családjába tartozó, 15–20 méter magasra is megnövő, meleg- és vízigényes örökzöld fa.  Az indonéz szigetvilágban őshonos, de ma már Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron is termesztik. A keleti világ által rég óta használt értékes fűszert, a szegfűszeget a virágbimbókból készítik: a zsenge virágbimbókat leszedik és napon megszárítják.

A szegfűszeg különleges aromájának és gyógyító tulajdonságainak köszönhetően a legrégebbi és legelterjettebb fűszerek egyike. Kesernyés, kissé égető, erősen aromás ízét a benne lévő nagy mennyiségű illóolaj adja.

Az illóolaját sokrétű jótékony hatásának köszönhetően lehet alkalmazni esszenciaként parfüm készítéshez és különböző légúti, emésztőrendszeri, húgyúti és bőrfertőzések gyógyításában. De jelentős a szerepe a kozmetikában és az aromaterápiában is. Afrodiziákum.

Egyéni érzékenység, vérzékenységre való hajlam esetén használata nem javasolt. Bőrizgató hatású lehet, ezért hígítatlanul használata nem javasolt!

 

SZEGFŰSZEG

CITRONELLA

(Cymbopogon Flexuosus essential oil)

A citronella hosszú, évelő, szabadföldi növény. Megjelenése a póréhagymához hasonlít.  A citronella illóolaj kellemes, lágy illatú füves-citrusjegyekkel, amelynek köszönhetően parfümök és kozmetikai termékek gyakori alkotóeleme. Fertőtlenítő, antidepresszáns hatású, kiváló a bőr feszességének visszaállítására, narancsbőrre, érproblémákra. Antibakteriális, fertőtlenítő és gombaölő tulajdonságainak köszönhetően a citronella meggátolja a mikrobák bőrön való elszaporodását. Összehúzza a pórusokat, feszessé teszi a bőrt, ezért cellulitisz kezelésében is hatékony.  Vérkeringést serkentő, tónusjavító hatása miatt testápoló készítményekben és visszeres lábak kezelésére is kiváló. Az idegrendszerre nyugtató hatású. Szintén használjuk aroma és parfüm alapanyagként.

CITRONELLA

GERÁNIUM

(Pelargonium Graveolens essential oil)

A geránium illóolaj illata harmonizáló hatású, elősegíti a nyugalmi állapot helyreállását, frissíti és erősíti az idegrendszert. Fertőtlenítő és anti-allergén hatása miatt külsőleg sebek és égések kezelésére, borogatáshoz, torok- szájnyálkahártya gyulladásnál gargalizálóként , a bőrápolásban száraz, fonnyadt bőrre, valamint pattanás, ekcéma, bőrélősködők ellen használjuk. Illata édes, egzotikus rózsára emlékeztető enyhén citrusos jegyekkel.Belsőleg alkalmazva fájdalom- és vérzéscsillapító, fertőtlenítő, mellékvese működését serkentő hatású. A geránium illóolajat a többnyire dél-afrikai őshazájú és a gólyaorrfélék családjába tartozó (Geraniaceae) muskátli fajok Pelargonium graveolens (rózsamuskátli), Pelargonium odoratissimum (citromillatú muskátli), Pelargonium radula (cifralevelű muskátli) és hibridjeik virágos-leveles hajtásaiból állítják elő. 

GERÁNIUM

 

LEVENDULA

(Lavandula Angustifolia essential oil)

A levendula az árvacsalánfélék családjába tartozó növénynemzetség. Európába őshonos, de megtalálható a világ rendkívül sok táján, így például Zöld-foki Köztársaság szigetcsoportjaitól és a Kanári-szigetekig,  Észak- és Kelet-Afrikában, a Mediterráneumban, és Ázsiában is. Az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt növények tartoznak ebbe a nemzetségbe. Sok tagja kerti dísznövényként ültetett a mérsékelt éghajlaton, felhasználják továbbá fűszerként, és a belőle kivont illóolajat számtalan kozmetikai termékben. A levendula  finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény.

A közönséges levendula (Lavandula Officinalis)  csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Illóolajának fő összetevői: linalil-acetát, linalool. Nagy mennyiségben használja fel a kozmetikai és illatszeripar. Belsőleg alkalmazva fertőtlenítő, görcsoldó, fájdalomcsillapító, valamint a szabályos menstruációt elősegítő hatású. Erős relaxáló és nyugtató hassal bír. Alkalmas depresszió és álmatlanság,  valamint gyomor- és bélpanaszokra.

A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja, dezodorálja, táplálja és regenerálja. Segít eltávolítani a méreganyagokat. Remek pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést. Kiváló masszázsolajokban, mivel csökkenti a fáradtságot, az izom- és reumás fájdalmakat. Relaxál, regenerál. Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is. A bőrápolásban is kiváló, mivel segít, hogy bársonyos legyen bőrünk.

 

LEVENDULA

NEROLI

(Citrus Bigaradia essential oil)

A keserű narancs, vagy más néven szevillai narancs a citrusok nemzetségébe tartozó fa. Virágát, levelét, éretlen termését, terméshéját  valamint  illóolaját egyaránt felhasználjuk.

A neroli bőrápolószerek alkotórészeként serkenti a sejtnövekedést. Nemi vágyat növelő masszázsolajok és fürdőolajok alkotórésze. Fertőtlenítő, emésztésjavító, depresszió szüntető, görcsoldó hatású. Álmatlanság, migrén, fejfájás esetén segíthet. 

A keserű narancsból többféle illóolaj is kinyerhető:

  • Keserű narancs illóolaj: a fa termésének héjából nyerik, hidegsajtolásos eljárással. A kinyert olaj illata az édes narancséhoz hasonlít, de annál fanyarabb, kesernyésebb.
  • Petitgrain illóolaj (Magyarországon általában ezt nevezik keserű narancs illóolajnak): A fa fiatal ágaiból és leveleiből, vízgőz-desztilláció útján kinyert olaj. Bár illatát a citrusokhoz sorolják, felfedezhetőek benne levendulára, rózsára és fás illatokra emlékeztető jegyek is. 
  • Narancsvirág (neroli) illóolaj: A fa virágaiból, vízgőz-desztillációs módszerrel nyerik ki. Illatát tekintve friss, citrusos, enyhén fanyar, zöldes jegyeket hordozó illat.
  • Narancsszirom illóolaj: Magyarországon kevésbé ismert típus. Ezt is a fa virágaiból nyerik ki, azonban oldószeres eljárást alkalmazva. Illata kevésbé citrusos, inkább édesebb, virágokra emlékeztető.

NEROLI

ROZMARING

(Rosmarinus officinalis essential oil)

A rozmaring az árvacsalánfélék családjába tartozó fűszer- és gyógynövény. Dél-Európában honos, de több helyen megtalálható  Európában így Magyarországon is.

Örökzöld félcserje. Virágai a világoskéktől a liláig, sokféle árnyalatban megtalálhatóak. Levelei sötétzöldek, egyenesek, tűformájúak, szélük visszahajlik, fonákjuk szürkésen szőrözött. A növény minden része aromás illatú. A rozmaringot már az ókorban is többféle célra használták. Belsőleg alkalmazva serkenti a szív- és veseműködést javítja az emlékezőképességet, étvágygerjesztő és gyomorerősítő. Zsíros bőrre kiváló  ápoló, hajnövesztő és korpásodás-gátló. Tonizáló és fájdalomcsillapító hatása van. Segít a bőrnek, hogy megőrizze rugalmasságát. Feszültség és kimerültség esetén igazi felfrissülést ad, erősítő, élénkítő és hangulatjavító hatású. Afrodiziákum.

ROZMARING

 

TEAFA

(Melaleuca Alternifolia leaf oil)

Az ausztrál teafa Észak-Ausztráliában őshonos, akár hat métert is elérő illóolajáért termesztett cserje. Bár kedveli a mocsaras vidéket, de napjainkban óriási ültetvényeken termesztik, mivel kivonatára egyre nagyobb a kereslet az egész világon. Keskeny tűszerű levelei és fehér vagy különböző árnyalatú rózsaszín virágai vannak. Illóolaját gőzlepárlással állítják elő a levelekből és fiatal hajtásokból. Csíraölő, fertőzésgátló, sebgyógyulást segítő és gombaölő hatása miatt a bőrápolásban eredményesen alkalmazható a pattanásos, aknés vagy fertőzöttségre hajlamos bőrre, tályogra, kiütésekre. Növeli a koncentrálóképességet. A legkevésbé ingerlő fertőtlenítő olaj. Hasonlóan remek választás az intim higiénia és a szájhigiénia terén is.

TEAFA